رییس سازمان زندان‌ها: ظرفیت‌مان همچنان از ظرفیت مجاز بیشتر است

149

رییس سازمان زندان‌ها گفت: ظرفیت زندان‌ها همچنان از ظرفیت مجاز بیشتر است و باید تلاش کنیم‌ تا آن را به ظرفیت مجاز برسانیم.

اصغر جهانگیر در حاشیه جلسه مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان مرکز در جمع خبرنگاران، گفت: کار ارزشمندی است که ظرفیت زندان‌ها را با ورودی زندان‌ها تطبیق بدهیم. در گذشته به این نحو بود که به هر نحوی که زندانی به زندان معرفی می‌شد، زندان مکلف بود زندانی را پذیرش کند و از زمانی که برنامه ظرفیت در قانون مطرح شد، قرار شد که پیش بینی کنیم هر زندانی چقدر ظرفیت دارد و آن را به واحدهای قضایی اعلام کنیم و بر اساس آن واحدهای قضایی، زندانی معرفی کنند.

وی افزود: آنجایی که ظرفیت در وضعیت هشدار و بیشتر از میزان قابل قبول است واحدهای قضایی موظفند که از مجازات‌های جایگزین استفاده‌ کنند و نسبت به سایر موارد مثل مرخصی و آزادی مشروط و… شرایطی را فراهم‌ کنند که ظرفیت‌ها قابل تحمل باشد.

وی افزود: زندان مانند جاهای دیگر دارای ظرفیت‌هایی است و نباید این ظرفیت به نحوی شود که باعث تحمیل ظرفیت کیفری بیش از حد به زندان شود.

جهانگیر  درباره اینکه با توجه به عفو مقام معظم رهبری در سال گذشته و اینکه ظرفیت‌ها در زندان‌ها به چه صورت است؟ گفت: ما الان ظرفیت‌مان همچنان از ظرفیت مجاز بیشتر است و باید تلاش کنیم‌ تا آن را به ظرفیت مجاز برسانیم.

وی افزود: ظرفیت زندان‌ها  کمتر شده و تقریبا حدود دو برابر است ولی  باید تلاش کنیم تا آن را به یک برابر تبدیل کنیم.

جهانگیر افزود: زمانی که سرپرست یک خانواده مرتکب جرم شده و وارد زندان می‌شود به دلیل تاثیرپذیری کودکان از بزرگترها زمینه ایجاد جرم در فرزندان خانواده‌ها ۵ برابر بیشتر نسبت به افراد عادی است. لذا کار انجمن حمایت یک کار پیشگیرانه و حمایتی برای مصون‌سازی خانواده‌های زندانیان نسبت به جرم در جامعه است./ایسنا

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.