طرح دوباره سند موسیقی

175

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع بررسی پیش‌نویس سند موسیقی کشور با حضور اعضای کمیسیون، مدیرکل دفتر موسیقی و هنرمندان موسیقی برگزار شد.

در این جلسه پیش‌نویس سندی که سه سال پیش در کمیسیون هنر و معماری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با مشارکت تعدادی از هنرمندان موسیقی تهیه شده، دوباره طرح شد و اعضای کمیسیون و مدیرکل دفتر موسیقی نظراتی را درباره آن بیان کردند.

محمد حسین ایمانی خوشخو، رییس کمیسیون در این جلسه گفت: برای نخستین بار قرار است قانون و مصوبه‌ای در زمینه موسیقی باشد تا هماهنگی‌های بیشتری در حوزه موسیقی فراهم و دخالت‌های افراد و نهادها در موسیقی برطرف شود. موسیقی در عرصه‌های مختلف حضور داشته و تاثیرگذار بوده است اما توجه لازم و شایسته به موسیقی نشده است. پیش نویس سند موسیقی که با همکاری و مشارکت چند نفر از استادان و هنرمندان موسیقی حدود سه سال پیش تدوین شد و از نظرات هنرمندان و کارشناسان دیگری نیز استفاده شده است در تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی و با استفاده از نظر اعضای کمیسیون و هنرمندان موسیقی نهایی می‌شود.

ایمانی در ادامه گفت: تدوین سند سینما با مشارکت و همکاری سازمان سینمایی کشور نهایی شد و برای بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده و منتظر طرح در شورای عالی است.

محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی نیز در این جلسه گفت: ضروت دارد که در تدوین سند موسیقی کشور به همه مسایل موسیقی، واقعیت‌ها و شرایط موسیقی به طور جامع توجه شود و نگاه فرایندی به موسیقی در نظر گرفته شود.

در این جلسه اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و داریوش پیرنیاکان و هومان اسعدی نظرات و نقدهایی را درباره پیش‌نویس سند موسیقی بیان کردند و مقرر شد در جلسات آینده با توجه به نظرات کارشناسی سند موسیقی نهایی شود.

همچنین در این جلسه هومان اسعدی، دبیر سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گزارشی از این جشنواره بیان کرد و گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان رویدادی است که همانند ندارد و امسال در سیزدهمین دوره این جشنواره بیش از دو هزار نفر ثبت نام کردند که حدود ۸۰۰ نوجوان و جوان انتخاب شدند و در طول یک ماه تا پنجم شهریوردر بخش سازی و آوازی برنامه اجرا می کنند. تمرکز جشنواره ملی موسیقی جوان بر هویت ایرانی و ملی است و موسیقی دستگاهی ایرانی و نواحی و موسیقی کلاسیک در این جشنواره مورد توجه است و بیش از ۱۰۰ هنرمند و استاد موسیقی داور این جشنواره هستند. جشنواره موسیقی جوان که در آن نوجوانان و جوانان موسیقی دستگاهی و نواحی ایران و کلاسیک اجرا می‌کنند، در حوزه موسیقی امیدوارکننده است.

اسعدی با انتقاد از صداوسیما گفت: صداوسیما رویدادی را با این اهمیت که حدود ۸۰۰ نوجوان و جوان در آن اجرا می‌کنند و بر هویت ملی و ایرانی تمرکز دارد پوشش نمی‌دهد و درباره جشنواره اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.