شرح پرونده‌ای که سرانجامش مشخص نیست

216

پرونده اجرای فاضلاب شهر تهران چندین سال است که روی میز قرار دارد و مسئولان برای اتمام آن وعده پنج ساله داده‌اند. طبق آخرین آمار، طرح فاضلاب شهر تهران ٧۵ درصد پیشرفت داشته و این درحالی است که تصفیه‌خانه شهر تهران، ۴۵ درصد پیشرفت داشته و به عبارت دیگر بین شبکه و تصفیه خانه تناسب وجود ندارد و قرار شده این تناسب تا پایان سال آینده برقرار شود.

به گزارش پایگاه خبری خبردار نیوز، مطالعات انجام طرح فاضلاب از سال ۱۳۲۷ آغاز و عملاً عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۷۴ استارت خورد و تا زمستان سال گذشته، ۷۴ درصد عملیات لوله‌گذاری و در بحث خطوط اصلی و تونل ۹۱ درصد در تصفیه‌خانه‌ها ۴۰ درصد کار انجام شده بود. در این راستا، اواسط زمستان سال ۱۳۹۷، اعلام شد که طرح فاضلاب تهران ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پیش‌بینی‌ها حاکی است که در سال ۱۴۱۰ تولیدی پساب به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد که ۸۰۰ میلیون مترمکعب آن متعلق به شهر تهران است. به طور کلی  باید ۱۲ تصفیه‌خانه در داخل شهر تهران به صورت محله‌ای – منطقه‌ای ایجاد شود؛ بنابراین جانمایی‌ها باید هرچه سریع‌تر انجام شود. ۲۰ درصد آب شرب کل کشور در تهران مصرف می‌شود. به همین اندازه نیز فاضلاب ایجاد می‌شود و این در حالی است که برای تأمین آب شهر تهران، ۳۰ درصد از آب چاه و ۷۰ درصد از آب معمول استفاده می‌شود.

اما اتمام شبکه فاضلاب تهران قدمت چندین ساله دارد و چند سالی این مهم روند کندی را پیش گرفته است؛ در حال حاضر ۶۷۸۸ کیلومتر از این شبکه اجرا شده و پیشرفت ۷۵,۴ درصدی دارد. بر پایه طراحی‌های انجام‌ شده باید ۹ هزار کیلومتر لوله‌گذاری شبکه اصلی و فرعی در سطح ۲۲ منطقه تهران اجرا شود.

قرار است تا سال ۱۴۰۰ این رقم به ۶۲۰ کیلومتر برسد. طبق آخرین اظهارات محمدرضا بختیاری – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران – طرح‌های فاضلاب استان تهران با عقب ماندگی رو به روست اما ظرف چند ماه اخیر سعی شده این عقب ماندگی جبران شود و شش تصفیه خانه به بهره‌برداری خواهد رسید. به طور کلی ظرف پنج سال آینده صددرصد شبکه فاضلاب و تصفیه خانه استان تهران اجرا می‌شود.

در این راستا، طرح تصفیه‌خانه فیروزبهرام که دومین تصفیه‌خانه بزرگ کشور بعد از تصفیه‌خانه جنوب تهران محسوب می‌شود، در حال اجراست. این تصفیه‌خانه سال آینده و حدود یک سال و نیم زودتر از برنامه‌ریزی  به مدار بهره‌برداری می‌رسد.

تصفیه‌خانه فیروزبهرام، پاسخگوی دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان تهران است که قرار بود سال ۱۴۰۱ به مدار برسد اما تا پایان سال ۹۹ به مدار می‌رسد. فاز هفت و هشت تصفیه‌خانه جنوب تهران هم ظرف سه ماه آینده به دست مقامات ارشد کشور کلنگ‌زنی می‌شود. تصفیه‌خانه‌های محلی هم در دستور کار قرار دارد. بر این اساس برای تکمیل طرح فاضلاب تهران و اجرای همه تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌ها به ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است./ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.